Kuzey Suriye’de Kürt Nüfuzunun Dünü Bugünü ve Yarını

Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) “Kuzey Suriye’de Kürt Nüfuzunun Dünü Bugünü ve Yarını, Türkiye’nin Güvenli Bölge Stratejileri” atölye çalışması raporunu yayımladı.

BEKAM tarafından düzenlenen Kuzey Suriye’de Türkiye’nin Güvenli Bölge Stratejileri başlıklı atölye çalışmalarının ilkinde Kürt Nüfuzunun Dünü Bugünü ve Yarını alt başlığında değerlendirildi. Sahadan aktörlerin, ilgili sivil toplum ve kamu kurumu temsilcilerinin katılımı ile düzenlenen bir günlük çalıştayın çıktılarından oluşan rapor iki bölümden oluşuyor.

Çalıştayda Türkiye’nin Kuzey Suriye’de oluşturmaya oluşturduğu güvenli bölgeler hakkında mülahazalarda bulunuldu. Fırat Kalkanı operasyon bölgesi, Zeytin Dalı Harekâtı operasyon bölgesi ve Fırat’ın Doğusu’na düzenlenen operasyon bölgesinde yaşayan Kürt nüfuzunun durumunu değerlendirerek sürecin doğru yönetilmesine yönelik fikir vermektir. İlgili otoritelerinin, sivil toplum kuruluşlarının ve kamu kurumlarının bir araya geldiği çalıştayda, Suriyeli Kürt nüfuzunun güvenli bölgelerdeki durumunun değerlendirilmesi hedeflendi. Operasyon bölgelerindeki eğitim, sağlık, demografi, barınma, ekonomi, kültür ve sosyal psikoloji bakımından neler yapılabileceği ile ilgili önerilerin tartışılmasıdır. Özellikle güvenli bölgede istikrarlı bir ortamın oluşması için tüm tarafların fikirlerini beyan etmeleri amaçlanmaktadır.

BEKAM Yönetim Kurulu tarafından ilgilileri ile yapılan görüşmeler neticesinde çalıştay konu başlıkları belirlenmiştir. Davetliler listesinin oluşturulmasının ardından konu başlıkları davetlilere iletilmiştir.

1. Oturum: Savaş Öncesi Suriye’de Kürt Nüfuzunun Analizi

2. Oturum: Suriye’de Kürt Nüfuzun Güvenli Bölgelerdeki Siyasi ve Sosyal Durumunun Analizi

Her oturum başında konu başlığı moderatör tarafından katılımcılara aktarılmıştır. Katılımcılar söz alarak konuşmalarını gerçekleştirmiştir.

YAYINLARIMIZ

Gençlik Çalışanları İçin Dijital Dönüşüm Fırsatı

BEKAM tarafından Erasmus+ KA210 programı kapsamında yürütülen "Gençlik Çalışanları için Dijital Dönüşüm Fırsatı" projesi çerçevesinde 18-22 Temmuz 2022 tarihleri arasında Kuzey Makedonya'da gerçekleştirilen çalıştayın raporuna ulaşmak için tıklayınız. (TR)
YAYINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

YAYINLARIMIZ

Digital Transformation Opportunity for Youth Workers

BEKAM tarafından Erasmus+ KA210 programı kapsamında yürütülen "Gençlik Çalışanları için Dijital Dönüşüm Fırsatı" projesi çerçevesinde 18-22 Temmuz 2022 tarihleri arasında Kuzey Makedonya'da gerçekleştirilen çalıştayın raporuna ulaşmak için tıklayınız. (EN)
YAYINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

YAYINLARIMIZ

Kuzey Suriye’de Kürt Nüfuzunun Dünü Bugünü ve Yarını

Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) “Kuzey Suriye’de Kürt Nüfuzunun Dünü Bugünü ve Yarını, Türkiye’nin Güvenli Bölge Stratejileri” atölye çalışması raporunu yayımladı. BEKAM tarafından düzenlenen Kuzey Suriye’de Türkiye’nin Güvenli Bölge Stratejileri başlıklı atölye çalışmalarının ilkinde Kürt Nüfuzunun Dünü Bugünü ve Y…
YAYINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

YAYINLARIMIZ

Küresel Barış Vizyonu Çalıştayı Tutanağı

4 -5 Mart 2017 tarihlerinde, Anadolu Platformu ve Gaziantep Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi'nin organizasyonunda Bülbülzade Vakfının ev sahipliğinde, Küresel Barış Vizyonu Çalıştayı düzenlenmiştir. Çalıştay Suriye, Türkiye, Kuveyt, Almanya, Ürdün, İngiltere ve Katar’dan gelen Sivil Toplum temsilcileri, kanaat önderleri, mütefekkir ve akademisyenlerden oluşan 70 katılımcıyla gerçekleşmiştir. Türki…
YAYINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

YAYINLARIMIZ

Sosyal Uyum Rehberi

2011 yılında Suriye’de başlayan iç karışıklıklar nedeniyle ülkemize göç eden Suriyeli muhacirlerin ülkemizle ilgili çok az bilgiye sahip olmaları, ülkemizdeki şartların kendi ülkelerindeki şartlarla farklılık arz etmesi ve bu nedeniyle entegrasyon hususunda birçok problem yaşamaları nedeniyle yayınlanan kitap, Suriyeli muhacirlere rehber olacak nitelikte. Suriyeli muhacirlerin bu problemleri kolay aşmaları ve ülkemizde nasıl hareket…
YAYINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

YAYINLARIMIZ

Ortak Geçmişten Ortak Geleceğe - Sosyal Uyum

2011 yılında başlayan Suriye’deki iç çatışmalardan kaçarak ülkemize sığınan 3 milyon Suriyeli için BEKAM tarafından Sosyal Uyum kitabı yayınlandı. Türkçe ve Arapça olarak basılan kitapta acil durum rehberinden çocuk haklarına kadar birçok konu yer alıyor. Bilim eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) Türkiye’de yaşayan Suriyeli Misafirler için “Ortak Geçmişten Ortak Geleceğe Doğru…
YAYINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ
İŞ BİRLİKLERİMİZ